Prima Turecko - hlavní stránka

Turecko: Vaše super
dovolená


 

Letoviska a regiony

Regiony a jednotlivá letoviska v Turecku nabízí vše od úplného klidu až po ...

 

Tipy a zajímavosti

Turecko je velmi vhodnou zemí pro normální i poznávací dovolenou...

 

Důležité informace

Bezpečnost, měna, doprava, zdravotní rizika, ceny, jídlo a pití, potřebné doklady...

 

Turecko - počasí

Počasí v Turecku je v klasickém období dovolených, tedy od května do konce září ideální.

 

Turecko - počasí a klima: základní informace

Obecně o počasí v Turecku

U počasí v Turecku je vždy potřeba rozlišit, o jaké oblasti mluvíme. Turecko je obrovské a počasí se tam dělí do několika zón. Některé oblasti jsou vyprahlé a téměř bez života, jiné se zase dají označit téměř jako idylické místečko se spoustou zeleně, počasím tak akorát a překrásně čistým mořem.

Počasí v dovolenkových oblastech Turecka

Z hlediska dovolených v Turecku nás bude asi zajímat především oblast Turecké a Egejské riviéry, kam se jezdí na dovolené a kde řada z Vás strávila nebo plánuje strávit pár dní naplněných koupáním, sluněním a hrátkami na pláži. pro upřesnění - jedná se o jihovýchod mezi Izmirem a Alanyí.

Počasí je zde klasicky středozemní. Zimy jsou teplé a deštivé, ale zhruba od půlky jara do konce podzimu je zde převážně slunečno, neprší, teploty se pohybují mezi 25 a 35 stupni. Deště se zde v hlavní dovolenkové sezoně bát nemusíte.  Pršet obvykle začíná koncem října a toto deštivé počasí končí začátkem jara, tedy koncem března a začátkem dubna, takže v hlavním dovolenkovém období od května do konce září vás s největší pravděpodobností čeká modrá obloha a deset až dvanáct hodin sluníčka denně.

Počasí na severu a středozemí

V ostatních oblastech je počasí v Turecku úplně jiné. Nahoře na severu, kde je pobřeží Černého moře, prší celoročně. Na dovolené se do této oblasti téměř vůbec nejezdí, a pravděpodobně nikdo o nic nepřichází. I přes léto jsou tu srážkové průměry celkem vysoké, takže i když je zde hodně zeleno a hezká příroda, na odpočinkovou dovču to není.
Dalším extrémem je pak turecké vnitrozemí, zejména Anatolská planina. Na severu je o hraničena vysokými horami u černého moře, dole na jihu pak pohořím Taurus, takže vlhký vzduch se srážkami se tam nemá ani jak dostat. V zimě zde panují extrémní mrazy s teplotami až pod -40 stupňů a sněhovými bouřemi, v létě jsou zde zase extrémní vedra beze srážek, takže oblast je dost nepřívětivá a charakterem je spíše pouštní.

Průměrné počasí

Průměrná celková
teplota
Maximální průměrná
teplota
Deštivých
dnů
měsíčně
Hodin
slunce
denně
Průměrná
teplota
moře
Leden 10 15 13 5 16
Únor 11 15 11 7 17
Březen 13 18 8 7 17
Duben 16 21 6 9 19
Květen 20 25 5 11 21
Červen 25 30 3 12 24
Červenec 29 34 1 13 24
Srpen 29 34 1 12 26
Září 25 31 1 11 27
Říjen 21 26 6 9 25
Listopad 17 22 8 7 22
Prosinec 13 17 13 5 19

 

Turecko - předpověď počasí

Dobře zpracovaný přehled aktuálního počasí pro Turecko včetně předpovědi počasí na 14 dní najdete na stránce Turecko - počasí. Jsou tam uvedeny i charakteristiky pro jednotlivé oblasti a letoviska, grafy počasí a vše ostatní, co s počasí v Turecku souvisí. Určitě doporučujeme.

 

Zápatí