Prima Turecko - hlavní stránka

Turecko: Vaše super
dovolená


 

Letoviska a regiony

Regiony a jednotlivá letoviska v Turecku nabízí vše od úplného klidu až po ...

 

Tipy a zajímavosti

Turecko je velmi vhodnou zemí pro normální i poznávací dovolenou...

 

Důležité informace

Bezpečnost, měna, doprava, zdravotní rizika, ceny, jídlo a pití, potřebné doklady...

 

Turecko - počasí

Počasí v Turecku je v klasickém období dovolených, tedy od května do konce září ideální.

 

Proč na dovolenou zrovna Turecko?

Panorama Istanbulu

Panorama Istanbulu

O tom, že v Turecku jsou nádherné pláže a překrásné moře, jistě není potřeba psát. Ale koupání v moři není vše, místní prostředí uspokojí nejen ty, kdo se zajímají o pasivní relaxaci a koupání, ale i aktivní turisty, co rádi poznávají nové a nové věci.

Turecko je zemí se zajímavou historií, s nepřeberným množstvím památek i přírodních zajímavostí a své návštěvníky zaujme i kulturou, která je protkána jak evropskými, tak asijskými vlivy. Samotná architektura a životní styl je již na první pohled odlišný a nádech orientu činí z Turecka jedinečnou destinaci, která nabízí mnohem víc, než jen pobyt na sluncem vyhřátých plážích.

Pro koho je Turecko vhodné?

Turecké jídlo

Turecko je destinací, která uspokojí širokou škálu cestovatelů, ať už jde o milovníky adrenalinových sportů, hráče golfu, vyznavače plážového nic nedělání, cestovatele s oblibou v historii, nebo sportovně laděné pěší turisty, kteří vyhledávají aktivní pobyt uprostřed rozmanité krajiny. Turecko je oblíbené i díky možnostem nákupů širokého sortimentu zboží, počínaje kořením, ručně tkanými koberci, výrobky z kůže a mědi, až po zlaté šperky.

 

 

Tipy na zajímavá místa a památky

Když se řekne Turecko, první co většinu z nás napadne je starověké antické město Efesos.  Tři tisíce let staré město láká každoročně množství turistů z celého světa k prohlídce tohoto slavného monumentu, který je v celém Středomoří největším a nejlépe zachovalým antickým městem. K nejvýznamnějším stavbám patří Celsova knihovna, rozsáhlé divadlo, lázně, nevěstinec, veřejné toalety s odpadním systémem, chrám, baziliky a hrobky.

Další velmi zajímavou a vyhledávanou skupinou jsou Istanbulské pamětihodnosti. Mezi nejznámější Istanbulské památky patří Chrám boží moudrosti – Hagia Sofia, Modrá mešita, Tulipánová mešita, Sulejmanova mešita, Palác Topkapi, Palác Dolmabahance, Konstantinův sloup, Jerebatnské cisterny, Velký bazar, Hippodrom, věž Galata a Valentův akvadukt.

Po celém Turecku naleznete množství amfiteátrů, mešit i kostelů, hrobek a hradů. Turecko je jako stvořené pro milovníky historie a nabízí nespočet možností, kam se za poznáváním historie vydat a obvykle u jedné návštěvy této kouzelné země nezůstane.

Podrobné informace o jednotlivých objektech najdete stránce Památky a muzea Turecka.

Přírodní zajímavosti Turecka

Turecká krajina bohatá na přírodní scenérie, počínaje biblickou horou Ararat, jejíž vrchol je po celý rok pokryt souvislou vrstvou sněhu a ledu v kontrastu s pobřežím, které je lemováno dlouhými bílými plážemi, ale i menšími, mezi skalisky ukrytými plážičkami vytváří nádhernou a neopakovatelnou kulisu.

Turecko je bohaté i na jeskyně, mezi nejznámější patří Fosforeskující jeskyně nacházející se spolu s Pirátskou a Krápníkovou jeskyní na pobřeží Alanye. Mezi další jeskynní útvary, které bezesporu stojí za zmíňku patří jeskyně Altinbesik, která se nachází na západním svahu údolí řeky Manavgat, jeskyně Belbasi na západním pobřeží Alanye s dochovanou zmíňkou o původních obyvatelích této oblasti, jeskyně Beldibi s archeologickým nalezištěm, která se nachází nedaleko vesnice Oba, léčivá jeskyně Dalmatas s výborným vlivem na horní cesty dýchací, jeskyně Dim, která je druhou největší jeskyní Turecka, jeskyně Kadiini s dvacet tisíc let starými kosterními pozůstatky a fosiliemi, jeskyně Kocian, která byla oblíbeným útočištěm původních obyvatel až do doby bronzové, nebo Jeskyně milenců s romantickou legendou.

Naleznete zde i množství Národních parků, kaňonů, rezervací a vodopádů. Mezi nejznámější a zároveň nejnavštěvovanější patří Národní park a kaňon Köprülü, Národní park Aladaglar s vodopády Kapuzbasi, Národní park Olympos, Národní park Termessos, Nomádský park Yörük, Kaňon Göynük s vodopádem, Kaňon Saklikent, oblast Kappadokia, vyhlášené Pamukkale, vodopád Manavgat, Düden a mnoho dalších zajímavých míst jako jsou horské planiny nebo přírodní Ekopark v oblasti Kemer.

Detailní info info o jednotlivých vyjmenovaných místech najdete stránce Turecko - přírodní zajímavosti.

Zápatí