Prima Turecko - hlavní stránka

Turecko: Vaše super
dovolená


 

Letoviska a regiony

Regiony a jednotlivá letoviska v Turecku nabízí vše od úplného klidu až po ...

 

Tipy a zajímavosti

Turecko je velmi vhodnou zemí pro normální i poznávací dovolenou...

 

Důležité informace

Bezpečnost, měna, doprava, zdravotní rizika, ceny, jídlo a pití, potřebné doklady...

 

Turecko - počasí

Počasí v Turecku je v klasickém období dovolených, tedy od května do konce září ideální.

 

Turecká jídla a kuchyně

Základ

Základem rozmanité turecké kuchyně je hovězí a jehněčí maso, spolu s čerstvou zeleninou, ochucené kořením a to vše pokud možno z vlastních zdrojů. Turecká kuchyně si zakládá na čerstvých surovinách a v mnoha ohledech je podobná řecké kuchyni, která je velmi chutná a zdravá. Velký vliv na tureckou kuchyni měla i arabská kuchyně, díky níž se zde dostala do obliby například cizrna. Recepty jsou jednoduché, nepřekombinované a dávají vždy vyniknout hlavní použité surovině.

Nej turecká jídla

Nejoblíbenější a zároveň neznámější pokrm je kebab, marinované maso, které se pozvolna opéká na dlouhé jehle a posléze po povrchu odkrajuje. V podstatě je příprava kebabu shodná s přípravou řeckého gyrosu.

Dalším oblíbeným pokrmem jsou masové kuličky zvané Köfte, na jejichž přípravu se používá mleté hovězí nebo jehněčí maso, směs koření a nadrobno nakrájená cibule.

A v neposlední řadě je pokrm zvaný Pilaf, jehož základ tvoří rýže osmažená na oleji a následně uvařená v kořeněném vývaru. Pilaf se podává v různých obměnách, s masem, zeleninou, nebo i s ovocem.

Velmi chutné jsou i místní sladké moučníky, při jejichž výrobě se používá známý a velmi kvalitní turecký med a oříšky různých druhů.

Nápoje, čaj a káva

Nejoblíbenějším nápojem je čaj, obzvláště černý, který je podávaný v typických sklenicích ve tvaru tulipánu. V oblibě jsou zde i bylinné a zelené čaje. Přes u nás vžité mínění, je zde káva méně vyhledávaným nápojem a její cena je tu vyšší. Osvěžující a velmi chutné jsou nápoje z čerstvě vymačkaných plodů nejrůznějšího ovoce.

Zápatí