Prima Turecko - hlavní stránka

Turecko: Vaše super
dovolená


 

Letoviska a regiony

Regiony a jednotlivá letoviska v Turecku nabízí vše od úplného klidu až po ...

 

Tipy a zajímavosti

Turecko je velmi vhodnou zemí pro normální i poznávací dovolenou...

 

Důležité informace

Bezpečnost, měna, doprava, zdravotní rizika, ceny, jídlo a pití, potřebné doklady...

 

Turecko - počasí

Počasí v Turecku je v klasickém období dovolených, tedy od května do konce září ideální.

 

Důležité informace o Turecku a dovolené zde

Základní informace

Turecko je zemí s dobrou a pro Evropu běžnou infrastrukturou. Při jeho návštěvě, která nepřesáhne délkou pobytu devadesát dnů, není zapotřebí žádné vízum, postačí vám pouze cestovní pas. 

Nejběžnějším způsobem dopravy je místní autobusová doprava, hojně využívané jsou zde i minibusy zvané dolmuše a v neposlední řadě jsou to i taxíky a při cestách po moři trajekty.

Měnou Turecka je turecká lira a ideálním způsobem, jak si rozměnit eura, nebo americký dolar je navštívit některou z mnoha směnáren, pošt, bank, či směnit peníze v obchodě nebo v hotelu. Ve větších městech a v prázdninových letoviscích jsou běžně k dispozici bankomaty.

Co se týče bezpečnosti, Turecko je poměrně bezpečnou destinací, avšak i zde je potřeba dodržovat určitá opatření a nedávat kapsářům šanci, obzvláště v městech s velkým množstvím turistů, na tržištích a v dopravních prostředcích.

Je dobré pamatovat, že Turecko je zemí s Islámským náboženstvím a obzvláště ženy by zde měly volit méně vyzývavý oděv a i přesto, že v turistických centrech panuje uvolněnější nálada, nedoporučuje se zde na plážích opalování nahoře bez.

Co se týče zdravotních rizik, nepanují zde žádná zvláštní nutná opatření, doporučuje se dodržovat hygienické návyky zažité z domova, nepít vodu z nejasných zdrojů, neomývat v ní potraviny, pamatovat na čistotu rukou apod.

Turecká kuchyně je velmi rozmanitá, v pokrmech se zde používá velké množství zeleniny, v oblibě jsou mléčné výrobky, rýže, hovězí a jehněčí maso a to i v mleté formě a v neposlední řadě velmi oblíbený a i u nás známý kebab.

Zajímavou kapitolou jsou na naše poměry levné ceny a fakt, že při nákupech se očekává smlouvání, které má v Turecku dlouholetou tradici, ale i svá pravidla.

Bezpečnost v Turecku

Turecká mentalita, na niž má bezesporu vliv i islámské náboženství, je poměrně odlišná od té naší, avšak o Turcích je známo, že ... zobrazit celý text Bezpečnost v Turecku.

Doprava po Turecku

Autobusová doprava, taxu, dolmuše, železnice ... zobrazit celý text Doprava v Turecku.

Turecká měna - peníze a kary

V Turecku mají jako peníze turecké liry a platit můžete i kartami ... celý text Turecká měna

Turecká kuchyně a jídla

Základem rozmanité turecké kuchyně je hovězí a jehněčí maso, spolu s čerstvou zeleninou, ochucené kořením... celý text Turecká kuchyně a jídla

Všechny důležité věci, co by měli organizovaní i individuální turisté vědět. Měna, bezpečnost, doprava, jídlo...

Větší celky zmínit jen obecně a rozepsat do podstránky, tedy třeba Doprava po Turecku napsat zde jeden odstavec a zbytek rozepsat na samostatnou stránku podle tematického rozdělení

Zápatí