Prima Turecko - hlavní stránka

Turecko: Vaše super
dovolená


 

Letoviska a regiony

Regiony a jednotlivá letoviska v Turecku nabízí vše od úplného klidu až po ...

 

Tipy a zajímavosti

Turecko je velmi vhodnou zemí pro normální i poznávací dovolenou...

 

Důležité informace

Bezpečnost, měna, doprava, zdravotní rizika, ceny, jídlo a pití, potřebné doklady...

 

Turecko - počasí

Počasí v Turecku je v klasickém období dovolených, tedy od května do konce září ideální.

 

Turecko - doprava po Turecku

Autobusová doprava

Nejvyhledávanější a nejlevnější dopravou v Turecku je místní autobusová doprava, která má velmi dobré spoje a zajíždí i do menších měst. Většina dopravních společností již disponuje kvalitními a moderními vozy, přičemž jízdné se liší od dopravce, ale většinou to bývá v rozmezí od 3 do 6 euro na 100 kilometrů.

Dolmuše - minibusy

Dalším vyhledávaným způsobem je přeprava minibusy, které se v Turecku nazývají dolmuše.  Dolmuše vás přepraví na kratší vzdálenosti, obvykle je to mezi letovisky, kdy trasa je stanovená, ale časy jsou nepravidelné. Dolmuše je možné si stopnout kdekoli na trase a případně se i domluvit na místě výstupu. Cena za jízdenku je sice dražší než v autobusech, avšak stále vychází několikanásobně levněji, než cesta taxíkem.

Taxi

Při cestování taxíkem platí stejná pravidla jako zde u nás, každý vůz by měl mít digitální taxametr, který je vždy dobré pohledem zkontrolovat, zda je zapnutý a vynulovaný. Noční jízdy jsou zhruba o polovinu dražší. Většina místních taxi jezdí na plyn, proto je nutné počítat s menším zavazadlovým prostorem. Místní při platbě nedávají spropitné, avšak od turistů se to očekává.

Trajekty

Další možnou dopravou jsou trajekty, jejichž nespornou výhodou je rychlost, jakou vás přepraví na vzdálenější místa.

Žeolezniční doprava - vlaky

Železniční doprava v Turecku není příliš vyhledávanou a modernizace si zde ještě nenašla svoji cestu. Vlaky jsou většinou zastaralé a trasy značně omezené.  Jedinou trasou, která stojí za povšimnutí je trasa z Istanbulu do Ankary, která je obsluhována lůžkovými vozy a následně trasa z Istanbulu do Izmiru, jejíž součástí je i lodní výlet do Bandirmy.  Tato trasa vede i podmořským tunelem v Bosporu.

Zápatí