Prima Turecko - hlavní stránka

Turecko: Vaše super
dovolená


 

Letoviska a regiony

Regiony a jednotlivá letoviska v Turecku nabízí vše od úplného klidu až po ...

 

Tipy a zajímavosti

Turecko je velmi vhodnou zemí pro normální i poznávací dovolenou...

 

Důležité informace

Bezpečnost, měna, doprava, zdravotní rizika, ceny, jídlo a pití, potřebné doklady...

 

Turecko - počasí

Počasí v Turecku je v klasickém období dovolených, tedy od května do konce září ideální.

 

Turecko - Side

 

Základní info o letovisku Side

Side je velmi oblíbené letovisko uprostřed Turecké riviéry, které je vzdálené od Antalye asi 75 kilometrů. Přitažlivost tohoto letoviska je dána ideální kombinací hezkých pláží, římských památek soustředěných u starého města a moderní pětipatrové zástavby, která si až na výjimky udržuje svůj jednoduchý styl. Město Side má dvě tváře. Tou první je ta, která je nejčastěji vyfocena v katalozích cestovních kanceláří – na poloostrově soustředěné archeologické vykopávky, ruiny římských staveb a staré domy s obchůdky a uličkami. Druhá část Side se táhne podél pobřežní západní pláže a sestává z velkých nových hotelů. Hotely jsou rozlehlé, mají velké bazény i parky a často přímý přístup k moři. Hotelová zástavba se táhne od starého Side směrem na západ celých jedenáct kilometrů. Za hlavní silnicí, která Side protíná asi 500 metrů od moře, jsou již jen suchá pole nebo křoviny.

Side bylo založeno v 7. Století před naším letopočtem a prosperovalo na obchodu s otroky. Město rozvrátili při své invazi Arabové v 7., století a od té doby bylo pusté. Opuštěnost Side během středověk je důvodem zachovalosti antických památek v Side, jinak by je lidé použili jako zdroj stavebního kamene. Lidé se do Side vrátili až počátkem 20. Století. Byli to vysídlenci z Kréty vyznávající Islám, kteří v antických rozvalinách založili rybářskou osadu.

Letovisko Side a pláže

Side má dvě pláže, každou na jedné straně poloostrova, a dále jednu menší zátoku s písčitou pláží. Všechny pláže kolem Side jsou tvořeny příjemnou kombinací písku a drobných kamínků. Moře bývá teplé od jara do podzimu. Dlouhá západní pláž, kolem které stojí hotelová zóna, nabízí kromě křišťálově čisté vody taky vodní sporty, bary a restaurace. Moře je tu mělké a pláž udržovaná. Během sezóny jsou na pláži lehátka a slunečníky. Část lehátek a slunečníků patří k přilehlým hotelům a měla by být pro hotelové hosty bezplatná. Přímo ve starém městě je malá pláž na východním okraji poloostrova. Ačkoli je malá, rekreantů je na ní spousta, asi jsou to všichni obyvatelé penzionů ve starém městě. Třetí pláž je opět velká a táhne se od starého města na východ. Pokračuje velmi daleko, ale protože kolem nevede žádná silnice, není tak vyhledávaná.

Co zde aneb Side a zajímavosti a zábava

Staré město s antickými památkami je důvod, proč se do Side jezdí. Celé se nachází na poloostrově úzkém pouze několik stovek metrů. Dominantou je římský amfiteátr z druhého století. Se svými 15.000 místy pro sedící diváky patří mezi největší amfiteátry na územni Turecka.  Za amfiteátrem už je na poloostrově městečko z menších jednopatrových domů z počátku dvacátého století v přibližně čtvercové uliční síti. Tam je spousta obchodů. Až ke konci poloostrova blízko přístavu se čtvercová síť uliček rozpadá do spleti domků, průchodů a zahrad. Vedle jachtového přístavu je nejfotogeničtější část Side s ruinami starých řeckých nebo římských chrámů (největší je Apollónův), ze kterých se zachovaly sloupy a části zdí.

Oblíbenou dovolenkovou činností spousty turistů bývá nakupování.  V centru Side můžete nakoupit nejrůznější zboží od kožených výrobků až po zlaté šperky. Mezi nákupy si můžete také odpočinout a posedět v některé ze zdejších restaurací, které nabízení tradiční turecké speciality.

Tipy na ubytování v tomto letovisku:

Zápatí