Prima Turecko - hlavní stránka

Turecko: Vaše super
dovolená


 

Letoviska a regiony

Regiony a jednotlivá letoviska v Turecku nabízí vše od úplného klidu až po ...

 

Tipy a zajímavosti

Turecko je velmi vhodnou zemí pro normální i poznávací dovolenou...

 

Důležité informace

Bezpečnost, měna, doprava, zdravotní rizika, ceny, jídlo a pití, potřebné doklady...

 

Turecko - počasí

Počasí v Turecku je v klasickém období dovolených, tedy od května do konce září ideální.

 

Turecko - Antalya

 

Základní info o letovisku Antalya

Antalye je dnes největším a nejnavštěvovanějším centrem Turecké riviéry. Její dějiny sahají až do roku 150 před Kristem, kdy ji založil pergamský král Attalos II. Filadelfos pod názvem Attalia. Vzhledem k takto dalekosáhlým dějinám je Antalya městem plným historických památek a patří k nejnavštěvovanějším destinacím v Turecku. V současnosti je Antalya se svým miliónem obyvatel považována za neoficiální hlavní město Turecké riviéry.

Během hlavní turistické sezóny je zde poměrně rušno. Antalye je doslova posetá hotely a jinými ubytovacími kapacitami, restauracemi, obchůdky i diskotékami. Přestože je Antalye zcela přizpůsobena potřebám dnešních rekreantů, zachovává si dodnes značnou část svého původního rázu. Většina turistů přijíždí do Antalye za skvělým koupáním ve vyhřátém Středozemním moři, za relaxací na nekonečných písečných plážích a za prozkoumáváním okolní přírody a nedalekých hor.

Antalya - pláže

Pobřeží lemují rozlehlé písečné pláže, rušná Konyaalti na západě a klidnější Lara na východě. Obě jsou vhodné jak milovníky sportu, tak pro rodiny s dětmi. Podél těchto pláží se táhnou stánky s občerstvením, plážové bary a vyhlášené rybí restaurace. Na plážích v Antalyi vás jistě okouzlí zdejší krajina s horami a lesy v pozadí na jedné straně a s tyrkysovým průzračně čistým mořem na straně druhé.

Co v letovisku Antalya?

V centru města zvaném Kaleici je k vidění mnoho památek. I to to centrum bylo sice renovováno a přestavěno, řada budov je přeměněných na hotely, bary, restaurace apod., uchovalo si však mnoho ze svého charakteru. Křivolaké uličky a kamenné domy vás přenesou do minulosti. Kaleici je hlídáno kruhovou věží na čtverhranné podestě zvanou Hidirlik, jež dříve sloužila jako opevnění nebo maják. Její kořeny sahají zřejmě do dob helénského Řecka. O něco novější je mramorová Hadriánova brána, v podstatě trojitý vítězný oblouk zbudovaný po roce 130. Brána je vsazena mezi dvě věže, jejichž přesné datování je nejasné, avšak jedna z nich nejspíš rovněž pochází z Hadriánovy éry. Další památky jsou již novější. Byzantince pamatuje minaret Kesik („Zlomený“), který kdysi býval kostelem Panaglia. Zastavte se také u mešity Yivli. Její zdobený, 38 metrů vysoký tzv. flétnový minaret, je jedním ze symbolů města. Antalya také potěší milovníky muzeí, těch se ve městě totiž nachází požehnaně. Vyrazit můžete také za nákupy. Ve starém městě najdete spoustu obchůdků se suvenýry a tradičním zbožím jako šperky, koberce a oblečení. Nechybí ani trhy otevřené do pozdních nočních hodin. Za výlety není nutné jezdit daleko. Projděte se samotným městem, úzkými uličkami starého centra, obdivujte jachty kotvící v přístavu, prohlédněte si výzdobu mešit a jiné historické památky. A v celé provincii Antaly je k vidění mnoho archeologických nalezišť a antickým měst. Okouzlí vás určitě také okolní přírodní krásy jako vodopády, jeskyně a hory a kaňony.

Kdy toto letovisko navštívit?

Hlavním obdobím je zde samozřejmě léto, ale velkou výhodou Antalye je ta skutečnost, že není závislá pouze na letní sezóně. Během zimy je možné se kousek od letoviska oddávat lyžování, zatímco moře je stále poměrně teplé. Antalya má vlastní mezinárodní letiště, kterým v roce 2007 přiletělo do země více zahraničních cestujících, než skrze letiště istanbulské.

 

Tipy na ubytování v tomto letovisku:

Zápatí