Prima Turecko - hlavní stránka

Turecko: Vaše super
dovolená


 

Letoviska a regiony

Regiony a jednotlivá letoviska v Turecku nabízí vše od úplného klidu až po ...

 

Tipy a zajímavosti

Turecko je velmi vhodnou zemí pro normální i poznávací dovolenou...

 

Důležité informace

Bezpečnost, měna, doprava, zdravotní rizika, ceny, jídlo a pití, potřebné doklady...

 

Turecko - počasí

Počasí v Turecku je v klasickém období dovolených, tedy od května do konce září ideální.

 

Turecko - Alanya

 

Základní info o Alanyi

Letovisko Alanya leží na východě Turecké riviéry a patří k nejnavštěvovanějším tureckým letoviskům vůbec. Najdete zde překrásné dlouhé pláže, čisté moře, dostatek obchodů, restaurací i zábavních zařízení. Nezapomenutelná je i zdejší přírodní scenérie.  Alanya je sevřená z jedné strany pohořím Taurus, z druhé strany Středozemním mořem. Archeologické vykopávky odhalily, že tato oblast byla osídlena už v době paleolitu. Své jméno Alanya toto město získalo teprve v roce 1953. Už se nechce ani uvěřit, že do té doby to bylo neznámé město žijící převážně ze zemědělství a rybolovu. Dnes má Alanya okolo 100 tisíc obyvatel a patří tak k největším městům na pobřeží Středozemního noře, které svým hostům nabízí vše, od společenského vyžití, přes možnost sportování až po poznávání historických památek.

Pobřeží lemují hotelové komplexy, apartmány a další ubytovací zařízení různých kvalit. Jelikož je Alanya poměrně roztáhlé město, přepravují návštěvníky z jednoho konce na druhý dolmuše – místní hromadná autobusy. Centrum je plné obchůdků, kaváren, barů a restaurací lákajících na místní speciality. Žádný návštěvník by neměl vynechat páteční bazar, kde můžete koupit suvenýry, oblečení a samozřejmě jídlo a koření. Rozhodně se vám vyplatí smlouvat, v Turecku je to téměř povinnost, a proto jsou ceny patřičně nadsazeny, aby bylo z čeho smlouvat.

Alanya - pláže

Alanya má dvě rozlehlé hlavní pláže. Východní pláž zvaná Keykubátova pláž je 22 kilometrů dlouhá.  Mořské dno se tu svažuje jen mírně. Druhé, západní pláži  se říká Kleopatřina pláž, která je sice jen 3 km dlouhá, ale patří mezi nejvyhlášenější pláže světa. Byla pojmenována po královně Kleopatře, která se zde koupala a údajně na ni nechala až z Egypta dovézt písek.  Tato pláž se může pochlubit modrou vlajkou EU za čistotu a kvalitu. Středozemní moře je průzračně čisté a teploučké téměř po celý rok. Do moře se na některých místech vstupuje přes kamenité plotny, proto je třeba mít boty do vody.  Na pláži je možné vyzkoušet např. windsurfing nebo parasailing. Oblast Kleopatřiny pláže se někdy označuje jako samostatné letovisko Kleopatra.

Historie Alanye

Na své si v Alanyi přijdou také zájemci o historii. Nepřehlédnutelnou dominantou města je středověká pevnost pocházející ze 13. století, která je obehnána 6 kilometrovými hradbami. V blízkosti pevnosti stojí Červená věž postavená v roce 1226, jež je dnes symbolem města a její vyobrazení najdete snad na každé pohlednici Alanye. V současnosti slouží její prostory Etnografickému muzeu. Při prohlídce města narazíte na některou z mnoha mešit a nezapomeňte si prohlédnout také staré doky.

Tipy na ubytování v tomto letovisku:

Zápatí